Újabb feltűnő epizód lett a futballbojkott történetében a közelmúltban a török Szuperkupa döntőjében történt eset, amikor a Fenerbahçe az első percben kapott gól után nem volt hajlandó folytatni a Galatasaray elleni meccset. A legmagasabb szintű tiltakozásoktól a pályán az ifjúsági csapatok tüntetéséig a bojkott időnként megrázta a futballvilágot, drámai és politikai vitákat hozva a játékba.
Bojkott a nemzetközi színtéren
Az egyik leghíresebb bojkott az 1960-as Európa-bajnokságon történt. A spanyol válogatott Franco diktátor utasítására megtagadta, hogy a Szovjetunió csapata ellen játsszon a torna negyeddöntőjében. Ez a demarche megnyitotta az utat a szovjet futballisták előtt a Jugoszlávia elleni döntőben a győzelemhez – emlékeztet a mostbet casino oldal.
Bojkott is kísérte az első világbajnokságot. Csak néhány európai csapat vállalta, hogy részt vegyen az 1930-as világbajnokságon, és 1938-ban sok amerikai csapat visszautasította a részvételt, mivel Franciaországot választották a torna házigazdájának.
A modern történelemben a bojkottot gyakran alkalmazzák politikai okokból. Számos nemzeti csapat megtagadja az orosz csapatok elleni játékot az ukrajnai helyzet miatt, amely nehéz választás elé állítja az UEFA-t.
Bojkott a klub szintjén
Klubszinten az egyik legszembetűnőbb epizód az Inter 1:9-es veresége volt a Juventustól 1961-ben. Az első meccsen kirobbant botrány után a milánói klub tiltakozás jeléül újrajátszásra jelölte az ifjúsági csapatot.
A bojkottokat a játékvezetés vagy a kormányzati döntések elleni demarchaként is használták. A Spartak tulajdonosa, Leonyid Fedun például egyszer azzal fenyegetőzött, hogy a bírókkal való nézeteltérések miatt visszavonja a csapatot az orosz bajnokságból.
A bojkott következményei
Bár a bojkottok drámát hoznak a futballba, és néha mérföldkőnek számító eseményekhez vezetnek, következményeik gyakran ellentmondásosak. A Fenerbahçe bojkottja a török Szuperkupa döntőjében technikai vereséget hozott a klubnak, de valószínűleg nem segít megoldani a török futball mélyebb problémáit.
Ugyanakkor néhány bojkott, például Spanyolország megtagadása a Szovjetunióval való mérkőzéstől, jelentős hatással volt a versenyek lefolyására, és segített más csapatoknak sikereket elérni.
A bojkott azonban ritkán vezet hosszú távú pozitív változásokhoz, és gyakran csak súlyosbítja a meglévő konfliktusokat. Talán ez az oka annak, hogy a modern futball fokozatosan eltávolodik ettől a gyakorlattól, és inkább civilizáltabb módszerekkel oldja meg a vitákat.